Reflexní terapie

 

Reflexní terapie nebo také reflexologie je jedna z nejstarších přírodních léčebných metod vůbec. Její stáří se stejně jako u akupunktury odhaduje kolem 5 000 let, dokonce se uvádí první zmínka kolem roku 4 000 před naším letopočtem.  Své kořeny má v jižní Asii a v Egyptě.
   Tuto metodu znovu objevil koncem 19. století Wiliam H. Fitzgerald a nazval ji terapií zón. Pokračovatelkou jeho díla byla americká terapeutka  Eunice Inghamová, která spolu s dr. J. D. Rileyem tuto  metodu vylepšila a doplnila. V Evropě se o rozšíření této metody zasloužila  H. Marquatová. 
    U nás se o rozšíření této metody a o její doplnění postaral Ing. Jiří Janča (1924 - 2005), evropský proslulý terapeut alternativní medicíny.
    Základy reflexní terapie vycházejí z poznatku, že na všech zakončeních lidského těla  existují reflexní plošky, které odpovídají příslušným orgánům nebo oblastem těla. Takže i na šlapkách nohou jsou reflexní plošky celého těla.
    Pomocí reflexní terapie lze provést přesně diagnostiku a zjistit příčinu nemocí a postižení orgánů. K léčbě se také úspěšně používá reflexní terapie s kombinací dalších alternativních metod jako je např. homeopatie a upravené diety.
   Reflexní terapie slouží také ke zvýšení obranyschopnosti organismu a zvýšení odolnosti vůči nemocem.
    Reflexní terapie může zasáhnout preventivně proti všem potížím, může v případě onemocnění okamžitě ovlivnit další průběh a vývoj onemocnění.

Využití reflexní terapie
-
při migrénách. Hlavní příčinou je zablokovaná krční páteř, disfunkce žlučníku nebo jater. Přesnou příčinu odhalí až diagnóza.
- při bolestech kloubů. Hlavní příčinou je oslabení ledvin, hromadění toxických látek v těle, nadváha  a špatné stravovací návyky.
- při bolestech zad a plotének. Má to souvislost s oslabením ledvin.
- ischiasu
- detoxikaci těla
- skolióze
- alergiích.

Příčina alergií ve značné míře spočívá v dysfunkci ledvin, plic nebo sleziny. Doporučuje se také úprava stravy, maximální  omezení cukru, zejména bílého, žádné mléčné výrobky  (kromě zakysaných) a sýry, vynechání smažených jídel.